Blog Podnikání v klidu

Jak se odstěhovat od rodičů

Jak se odstěhovat od rodičů, Ilustrativní foto

Jste dospělí a i se tak cítíte. Dnes a denně vidíte své vrstevníky, kteří odchází od rodičů, sestěhovávají se s partnery, žení se či vdávají, rodí se jim děti… Rozhodli jste se udělat kroky k osamostatnění a odstěhovat se od rodičů. Nové možnosti, příležitosti, ale také náročné kroky a překážky.

Odstěhovat se, až když jste opravdu připraveni

Odstěhovat se od rodičů je velký životní krok, který by neměl být dělán v afektu či rozčilení. Stejně tak je nesmysl se takto rodičům mstít či jim odstěhováním vyhrožovat. Uvědomte si, že odstěhovat se od rodičů je akt, který ovlivní i druhou stranu, nejen vás. Být připraven a být si tím jist – tento pocit asi nikdy mít stoprocentně nebudete. Bydlet v onom „Mamahotelu“ má velké výhody, jejichž ztrátu pocítíte velmi záhy. Současně však získáte nové možnosti. Když budete připraveni na odstěhování se od rodičů, myslete na to, že tento stav by měl být co možná nejvíce trvalý. Bylo by po několika měsících nepříjemné se vracet „domů“ s tím, že jste „to nezvládli“. Další takový pokus by mohl být pak trapný. Opačně u rodičů, kteří vás milují, budete mít oporu a ona „trapnost“ bude jen ve vaší hlavě. Nicméně i to je nepříjemné.

Nebojte se rodičů, mluvte s nimi

Zásadní podmínkou je komunikovat s rodiči. Odstěhovat se od rodičů je zlom v životě pro všechny, i pro ně. Myslete na to. Vykomunikujte si, jaké jsou motivy pro odstěhování se. Tyto motivy pokládejte rodičům šetrně. Jejich zájem o místo kam chodíte, s kým, kdy se vrátíte, jestli dost jíte, hodně či málo pijete – to vše mohou být projevy lásky a obav o vás, vše v dobrém záměru.

Sledujte možnosti

Když budete mluvit s rodiči, zjistíte, že je spousta možností, které můžete využít. Domluvit si pravidla na věci, které vám bytostně vadí, nebo vadí rodičům. Můžete se odstěhovat od rodičů například až o několik měsíců, let později – v době, kdy si budete jistí, že jste připraveni a obě strany to budou vnímat jako přirozený stav.

Odstěhovat se ANO/NE

Odstěhovat se od rodičů by měl být co možná nejvíce přirozené a bezbolestné pro obě strany. Vnímejte, že odstěhovat se od rodičů je velký životní krok, kdy by vašim cílem mělo být, aby byl vnímán přirozeně, bez negativních emocí. Něco, jako když jdete do první třídy, na střední či do prvního zaměstnání, nebo začnete podnikat.

Jdi zpět

Petr Štěpáník

Podnikatel, manažer, lektor v oblasti osobního rozvoje, managementu a řízení lidských zdrojů. Je žádaným lektorem a konzultantem podnikatelských projektů. Jeho práce ho naplňuje. Rád se baví s lidmi, zamýšlí se nad aktuálními tématy, fotografuje, sleduje divadlo Járy Cimrmana a rybaří.