Blog Podnikání v klidu

Obchodní zástupce

Ilustrativní fotografie, Foto: Petr Štěpáník, 2014

Setkávám se téměř denně s lidmi, kteří říkají, že hledají práci, každý týden s lidmi, kteří žádají o práci v naší firmě a výjimečně s lidmi co aspoň jednu z možností myslí vážně.

Ví, že ho nevyberou

Velké množství lidí o práci vážně stojí, jen nevím proč, o tom jen mluví a nic s tím nedělají. Vnímám několik typů lidí, hledajících práci. Čekatel (čeká že mu něco spadne samo do klína), Pesimista – negátor (na výběrové řízení se přihlásí a dokonce i přijde, ale prostě ví, že jej nevyberou či mají již někoho vybraného) a Slibovač (ten slibuje buď svému okolí, že už práci začne hledat, nebo že ji hledá, případně pak jiná verze člověka pod stejným titulkem – ten, který na výběrovém řízení je schopen slíbit, že sestaví jadernou elektrárnu ze šroubu, matky a grafitové tyčinky vydlabané z tužky číslo 3., i když sám není MacGyver).

Obchodní zástupce má šanci

Dle mého názoru má největší šanci ten, kterého bych mohl nazvat jako Obchodní zástupce. Je faktem, že v momentě evidence na úřadu práce nemohu předpokládat, že za mě paní či pan úředník najde práci. To slovo „evidence“ je vystihující. V tuto chvíli se vlastně stávám obchodním zástupcem na plný úvazek a nabízím na trhu (myšleno trhu práce) tu nejlepší komoditu – tedy sám sebe. A zde narážím na tu druhou stranu mince, jestli to s tím hledáním práce a hlavně s tou chutí pracovat je tak žhavé jak prezentuji svému okolí. Jak moc věřím tomuto produktu „já“, jak moc bych jej byl ochoten doporučit a prezentovat.

 

Nabídnete svou práci jako výborný obchodní zástupce? Jste přece to nej co můžete nabídnout.

Jdi zpět

Petr Štěpáník

Podnikatel, manažer, lektor v oblasti osobního rozvoje, managementu a řízení lidských zdrojů. Je žádaným lektorem a konzultantem podnikatelských projektů. Jeho práce ho naplňuje. Rád se baví s lidmi, zamýšlí se nad aktuálními tématy, fotografuje, sleduje divadlo Járy Cimrmana a rybaří.