Rád bych do svého týdenního plánu navrhnul něco, čemu bych rád říkal „větší rutina“. Smyslem této rutiny je zařadit do týdne aktivity, na které bych rád měl čas, ale většinou mi právě ten čas nějak schází. Konkrétně půjde o lukostřelbu, jízdu na kajaku a rybaření.
Jak bude má rutina vypadat?
Každé úterý bych rád jezdil na kajaku, ve středu bych šel střílet z luku, ve čtvrtek chci jít rybařit a v pátek opět kajak. Tento příspěvek se od jiných liší hlavně tím, že jej píšu ještě předtím, než uvedené aktivity začnu sám praktikovat. Není to tedy sdílení výsledků, ale spíše vyjádření záměru.
O výsledky se s vámi samozřejmě později podělím. Pravděpodobně se ale podělím i o nezdary, které na cestě k této rutině zákonitě zažiji. Z vlastní zkušenosti vím, že přijdou určitě. Tím ale nechci předjímat, že by se zavádění rutiny nedařilo – spíš realisticky počítám s překážkami, které budu na cestě překonávat.
Ranní vstávání a změna denního rytmu
Už teď vím, že budu muset upravit svůj denní rytmus. Veškeré tyto aktivity budu provozovat ráno před příchodem do kanceláře. To znamená vstávat dříve a chodit i dříve spát.
Současně zařadím všechny aktivity do svého kalendáře trochu později, než jsem míval aktivity doposud. Uvědomuji si, že každý týden je trochu jiný a někdy mívám pracovní povinnosti i dříve ráno. Budu si tedy muset režim přizpůsobit tak, aby to pro mě nebyl problém.
Jak jsem na to přišel?
Právě teď s vámi sdílím spíše svůj tok myšlenek, který mě k této rutině dovedl. Celá myšlenka vznikla včera, kdy jsem zjistil, že jsem opět zacyklen v režimu povinností a nedostávám se k aktivitám, o kterých vím, že mi pomáhají vytvářet vnitřní klid.
Proto jsem začal okamžitě zapisovat, kam mě mé myšlenky vedou, a tímto způsobem jsem došel až k této plánované rutině. Rád bych ji začal aplikovat co nejdříve. Ideálně hned zítra, pokud nebude pršet, vyrazím do lesa střílet z luku.
Praktické kroky před zahájením aktivit
Momentálně ještě nemohu jít rybařit, protože si musím prodloužit rybářské papíry. U kajaku zase kontaktuji kamaráda, který pravidelně jezdí, a poradím se s ním o jeho zkušenostech s jízdou v těchto jarních, respektive zimních měsících.
Nemám totiž suchý oblek a upřímně mám trochu obavu, že se cvaknu do té ledové vody. Ani v neoprenu se mi totiž do ledové vody nechce. Sluníčko sice už pár dní svítí, ale stále je to jen předjaří. Suchý oblek zatím kupovat neplánuji, protože v zimě bych vyjel maximálně jednou či dvakrát, což se podle mě nevyplatí. Uvidím, možná do budoucna to přehodnotím a pořídím jej.
Lukostřelba jako ranní rituál
Co se týká lukostřelby, nemám aktuálně žádnou překážku, proč bych nemohl ihned začít. Prostě půjdu a uvidím, jestli se z toho časem stane pravidelná ranní rutina. Ranní procházka v lese je sama o sobě příjemnou představou.
Rybaření s minimem komplikací
U rybaření je to trochu složitější. Musím si najít vhodné místo, které budu mít přímo po cestě do kanceláře, abych se ráno nezdržoval dlouhými přejezdy. Už večer si na rybaření připravím všechny věci, abych ráno neztrácel zbytečně čas chystáním.
Tento příspěvek píšu tak trochu jako deníkový záznam právě proto, že už dopředu počítám s řadou překážek. Chci jim ideálně předcházet, abych vůbec nevznikaly. Rybařit budu muset chodit dřív než střílet z luku, protože nějaký čas zabere příprava a sbalení věcí. S lukem je to jednodušší.
Kajak blízko a bez stresu
Obdobně časově náročná bude také jízda na kajaku. Jezdit budu sice jenom kousek, čistě tréninkově, aby přesuny nebyly velké. Ale i následná péče o kajak, vysoušení a zavěšování, svůj čas zabere.
V tuto chvíli nemohu uvést žádné „best practice“, protože tento postup pro mě bude premiérou. Věřím však, že se v následujících příspěvcích budu moci podělit o výsledky mé nové rutiny – a možná už i o nějaké ty rady.
Tak mi držte pěsti, už teď se na to těším.